понедељак, 18. август 2014.

Zidanje punom ciglom ili blokovima?

Zidanje opekom je najvažniji posao u zidarskim radovima. Pravila zidanja koja se odnose na opeku mogu se primeniti i na druge materijale od kojih se izrađuju zidovi (blokovi i kamen). Veština zidanja se stiče na opeci, a proširuje i usavršava zidanjem raznih blokova od šljake, betona, kao i na opekarskim blokovima.



Opeka namenjena za zidanje mora biti čista da bi na nju bolje prianjao malter. Pored toga ona mora biti dovoljno nakvašena da ne bi povukla vlagu iz maltera koja mu je potrebna za vezivanje. Opeke treba naročito leti, kad su vrućine, ne samo kvasiti nego i potapati, pa tek onda upotre bljavati za zidanje. Malter treba da bude dovoljno židak da bi prodirao u spojnice između opeka, da bi se lakše razastirao zidarskom kašikom i mistrijom, i da bi bolje prodirao u pore na površini opeke i sa njom na taj način stvarao čvršću vezu.

Malterom se popunjavaju dodirne i ležišne spojnice. Debljina dodirnih spojnica je 1cm, a ležišnih 1,2cm. Pri zidanju zidar slaže opeku u pravilan slog, i svaku rukom postavlja u maltersku posteljicu. Pri postavljanju opeke “uštine” malter iz ležišne spojnice i utisne ga u dodirnu spojnicu. Pošto se time dodirna spojnica ne ispuni potpuno malterom, razlika se dolije zidarskom kašikom ili doda mistrijom. Tačan položaj postavljene opeke doteruje se udarcima čekića ili šakom (sl. 3.31). Pogrešno postavljena opeka se ne sme pomerati, jer se time remeti malterska veza koja se uspostavlja odmah pri dodiru opeke i maltera. Zato je bolje takvu opeku podići, očistiti je od maltera, razastrti novu maltersku posteljicu, pa opeku ponovo postaviti ali na pravo mesto.

Zidanje blokovima

Blokovi za zidanje nisu preterano teški pa je samim tim olakšan njihov transport na mesto gde se gradi. Sačinjeni su od cementa i aditiva i dodate su granule polistirola i kao materijal sa radiološkim sertifikatom ima nižu toksičnost od norme.

Postoje blokovi kojima se zidaju spoljašnji noseći zidovi i koji su deblji, i blokovi kojima se zidaju pregradni zidovi i oni su tanji. Blokovi su otporni na insekte i bakterije, a zidovima je omogućeno normalno disanje. Nisu zapaljivi, a u odnosu na neke druge materijale blok stvara najbolju zvučnu i toplotnu izolaciju.

Što se troškova zidanja tiče cena zidanja blokovima manja je za više od 20 % u odnosu na druge opeke.

Termoblokovi :
Blok spada u lakše građevinske materijale a u isto vreme i masivne jako dobre toplotne izolatore. Termoblokovi koriste se kod zidanja spoljnih nosivih zidova kod svih vrsta građevina.
Kako bi se smanjila potrošnja električne energije za vreme grejanja ili hlađenja prostorija najbolja izolacija postiže se upravo gradnjom termoblokovima: preporučena debljina iznosi 40 centimetara. Oni se razlikuju i po čvrtoći koja se bira po veličini objekta koji se gradi.
Zidni blokovi :
Kod zidnih blokova upotreba je slična. Oni se koriste kako kod zidanja spoljnih tako i unutrašnjih zidova raznih objekata. Nisu previše teški i konstrukcija ne trpi veliko opterećenje što samim tim znači da su savršeni za rekonstrukciju i nadogradnju nekih već postojećih objekata. Poseduju veliku otpornost na vatru i samim tim su idealni za protivpožarne zidove i stanove u potkrovlju. Tačnu čvrstoću blokova određuje visina objekta koji se zida.


Izvor: gradjevinarstvo.rs, majstorbeograd

Нема коментара:

Постави коментар